Osvedčila sa vám domáca fotovoltaika a radi by ste pomocou solárnej energie ušetrili ešte viac? Potom vás najskôr napadlo, že by ste mohli navýšiť kapacitu svojej fotovoltaickej elektrárne. Skvelá myšlienka! Len je dobré dopredu vedieť, čo vás pri rozširovaní fotovoltaického systému čaká. A presne to vám teraz radi prezradíme.
Prečo rozširovať fotovoltickú elektráreň
Majitelia domácich fotovoltaík zvažujú navýšenie výrobnej kapacity solárneho systému najčastejšie z týchto dôvodov:- Vyššie úspory. Fotovoltaika vám dobre funguje, a tak si hovoríte, že by ste pri väčšom výkone FVE mohli ušetriť ešte viac. Napríklad v zime, kedy je slnečného svitu o poznaní menej ako na jar a v lete. Ale treba potrebujete posilniť výkon aj cez leto, pretože váš odhad počasia a azimutu bol pri plánovaní fotovoltaiky až príliš optimistický.
- Väčšia spotreba domácnosti. Možno vám vyrástli deti, možno sa zvýšil počet členov vašej domácnosti. Možno ste len podhodnotili predchádzajúcu spotrebu. Alebo z iného dôvodu vzrástol váš odber elektriny bez toho, aby ste si zaobstarávali nejaké nové energeticky náročné zariadenia.
- Nákup elektromobilu, stavba sauny či vyhrievaného bazéna. Takéto vybavenie spotrebuje pomerne dosť elektriny, a tak je rozhodne namieste o rozšírení fotovoltaiky uvažovať.
Čo vás môže stretnúť pri navyšovaní kapacity FVE
Rozšíriť fotovoltaickú elektráreň, to neznamená len doplniť na strechu viac fotovoltaických panelov. Pri zvyšovaní kapacity fotovoltaiky vás môže čakať aj:- Výmena striedača. Ten existujúci totiž možno nebude mať dostatočnú kapacitu alebo nedokáže pracovať s batériou, ktorú chcete do svojho fotovoltaického systému doplniť.
- Navýšenie batériového úložiska. Ak už akumulátor máte, rozhodne pri rozširovaní fotovoltaiky odporúčame pridať aj zodpovedajúci počet batériových článkov. Ak ste doteraz akumuláciu prebytočnej energie do batérie nepoužívali, určite túto možnosť aspoň zvážte.
- Úprava elektromeru. Možno si hovoríte, že keď váš elektromerový stĺpik zvládal fotovoltaiku doteraz, nebude s tým mať problém ani po rozšírení. Lenže ono nejde len o zvýšený výkon, ale aj o to, že v posledných rokoch začali distribučné spoločnosti oveľa prísnejšie kontrolovať pravidlá, ktoré musia elektromerové rozvádzače spĺňať pre pripojenie FVE. A aby to nebolo také jednoduché, každý z 3 distribútorov má podmienky nastavené trochu inak. Čo napríklad kontrolujú? Napríklad to, že elektromer neobsahuje hliníkové vodiče.
- Tvorba novej dokumentácie. Vyššia kapacita z vašej fotovoltaiky vlastne urobí úplne iný solárny systém, než ste mali doteraz. Preto je pred samotnou inštaláciou potrebné všetky plánované úpravy zaznamenať do projektovej dokumentácie.
- Nová revízia a povolenie na pripojenie do distribučnej siete. Upravený systém si samozrejme žiada aj ďalšiu návštevu revízneho technika, ktorý posvätí zapojenie výkonnejšej fotovoltaiky do distribučnej siete.